Make your own free website on Tripod.com

Tournament Results
Chopticon Braves Invitational Tournament
High School
December 4-5, 1998



Place    Score      Team
  1      173.5      Calvert
  2      134.5      Chesapeake
  3      123.5      North Hagerstown
  4      121.5      Atholton
  5      113.0      Northern
  6      107.0      Leonardtown
  6      107.0      McDonough
  8       95.8      Oakland Mills
  9       87.5      Walter Johnson
 10       86.0      Chopticon
 11       79.0      La Plata
 12       72.0      Thomas Stone 
 13       61.0      Long Reach
 14       59.5      Wheaton
 15       48.0      St. Mary's Ryken
 16       45.0      Patuxent
 17       34.0      Great Mills
 18       25.0      Bladensburg
 19       27.0      Crossland

Weight Class - 103
1st - M. Eveleth - Chesapeake (Fall 5:39) 2nd - S. Gahl - Walter Johnson 3rd - J. Britain - Calvert (Fall 4:05) 4th - D. Ramsey - Atholton

Weight Class - 112
1st - J. Eveleth - Chesapeake (8-6 OT) 2nd - T. Tao - Wheaton 3rd - B. Radik - Atholton (9-2) 4th - J. Orem - Long Reach

Weight Class - 119
1st - B. Treadway - McDonough (11-5) 2nd - P. Nyguen - Oakland Mills 3rd - B. Sampson - Calvert (11-7) 4th - T. Samuel - Leonardtown

Weight Class - 125
1st - J. Keisseling - McDonough (11-1) 2nd - J. Hanfman - Atholton 3rd - K. Bryant - Bladensburg (Fall 0:28) 4th - D. Little - Calvert

Weight Class - 130
1st - J. Ratliff - Northern (9-8) 2nd - C. Elliott - Chesapeake 3rd - D. Loeffler - Atholton (5-3) 4th - J. Holman - Calvert

Weight Class - 135
1st - B. Surgent - Calvert (2-1) 2nd - R. Foreman - Northern 3rd - G. Black - Chopticon (Fall 1:28) 4th - D. Ballard - Leonardtown

Weight Class - 140
1st - M. Nucci - Northern (9-3) 2nd - J. Poe - Oakland Mills 3rd - J. Houser - North Hagerstown (4-3) 4th - A. Palko - Chopticon

Weight Class - 145
1st - J. Poore - Calvert (5-4) 2nd - M. Dempsher - North Hagerstown 3rd - T. Antonioli - St. Mary's Ryken (Fall 1:46) 4th - W. Voglozin - Walter Johnson

Weight Class - 152
1st - S. Staley - North Hagerstown (Fall 1:35) 2nd - B. Ballard - Leonardtown 3rd - J. Mosca - Chesapeake (1-0) 4th - N. Carrington - McDonough

Weight Class - 160
1st - D. Young - La Plata (Fall 1:46) 2nd - M. Tao - Wheaton 3rd - S. McAdoo - Calvert (Fall 0:46) 4th - G. Maize - Chesapeake

Weight Class - 171
1st - S. Hayden - Northern (Fall 5:01) 2nd - M. Carbone - Atholton 3rd - R. Romberger - North Hagerstown (5-3) 4th - D. Williamson - La Plata

Weight Class - 189
1st - P. Sheran - Calvert (13-12) 2nd - R. Scott - Oakland Mills 3rd - T. Currie - Walter Johnson (6-4) 4th - C. Williams - Chopticon

Weight Class - 215
1st - C. Woodburn - Leonardtown (Fall 3:08) 2nd - S. O'Connor - Patuxent 3rd - J. Schumacher - McDonough (Fall 1:40) 4th - D. Pierce - La Plata

Weight Class - Hwt
1st - M. Smith - Thomas Stone (8-4) 2nd - T. Carter - Chesapeake 3rd - R. Briscoe - Crossland (Injury Default) 4th - B. Cullison - Chopticon

Click here to return to the MSWA home page.

If you have any suggestions or comments, please click here.

This page has been visited times since December 10, 1998.