Make your own free website on Tripod.com

Tournament Results
3A/4A Maryland State Championships
High School
March 5-6, 1999


Place  Score       Team

  1      112.0         Damascus
  2       95.5         South Carroll
  3       81.0         Magruder
  4       79.0         Calvert
  5       68.0         Old Mill
  6       66.0         Arundel
  7       63.0         Sherwood
  8       55.5         Frederick
  9       53.5         Chesapeake-AA
 10       45.5         Aberdeen
 11       43.5         North Carroll
 12       38.0         Northern-Calvert
 13       36.5         Meade
 14       34.5         Wheaton
 15       32.0         Watkins Mill
 16       31.0         Annapolis
 17       30.0         Quince Orchard                
 17       30.0         Westminster 
 19       29.0         C. Milton Wright
 19       29.0         Chopticon 
 19       29.0         Linganore
 22       26.0         Springbrook 
 23       25.0         Thomas Stone
 24       20.5         Gaithersburg
 24       20.5         Walt Whitman
 26       20.0         La Plata
 27       18.0         Milford Mill 
 28       17.0         Bladensburg 
 29       16.5         Severna Park
 30       15.5         Perry Hall

35 other teams scoring 14 or fewer points
 

Weight Class - 103
1st - Marc Heincelman - Magruder (6-2) West-1 (30-1) Junior
2nd - M. Eveleth - Chesapeake-AA East-1 (31-3) Freshman 3rd - C. York - Damascus (11-3) West-2 (33-5) Junior 4th - Weber - South Carroll North-1 (26-13) Sophomore

Weight Class - 112
1st - Jeff Eveleth - Chesapeake-AA (6-3) East-1 (31-2) Junior
2nd - Anderson - Gaithersburg West-1 (30-2) Junior 3rd - Patterson - South Carroll North-1 (33-3) Sophomore 4th - T. Tao - Wheaton West-2 (30-6) Junior

Weight Class - 119
1st - Matt Pandullo - Meade (4-3) East-1 (33-1) Senior
2nd - DeCosmo - Old Mill East-2 (27-6) Sophomore 3rd - Bryant - Bladensburg (13-5) South-2 (35-5) Senior 4th - Rolen - Springbrook West-1 (31-6) Junior

Weight Class - 125
1st - Fran Jackson - North Carroll (4-3) North-1 (38-2) Sophomore
2nd - O'Gwin - Damascus West-1 (34-4) Senior 3rd - Velaquez - Watkins Mill (Fall 2:49) West-2 (26-5) Senior 4th - Winters - Dulaney North-2 (28-11) Junior

Weight Class - 130
1st - Aron Dorsey - Quince Orchard (Fall 5:35) West-1 (24-1) Senior
2nd - Linton - Frederick West-3 (26-6) Junior 3rd - R. York - Damascus (6-4) West-2 (32-8) Senior 4th - Hamper - South Carroll North-1 (32-7) Sophomore

Weight Class - 135
1st - Kyle Burger - Westminster (6-5) North-1 (33-2) Senior
2nd - Surgent - Calvert South-1 (34-2) Senior 3rd - Black - Chopticon (Default) South-2 (33-5) Junior 4th - James - Paint Branch West-3 (26-10) Sophomore

Weight Class - 140
1st - Anthony Gigliotti - Sherwood (1-0) West-2 (10-1) Senior
2nd - Garvin - Damascus West-1 (35-2) Senior 3rd - Poore - Calvert (17-8) South-1 (37-2) Senior 4th - Nucci - Northern-Calvert South-2 (33-6) Junior

Weight Class - 145
1st - Frank Edwards - Sherwood (8-0) West-1 (33-2) Junior
2nd - Salb - Damascus West-2 (32-5) Junior 3rd - Leiter - Linganore (15-5) West-3 (27-9) Junior 4th - Pike - Perry Hall North-1 (34-6) Junior

Weight Class - 152
1st - Tony Howard - Magruder (8-3) West-1 (29-0) Junior
2nd - Hemminger - Annapolis East-1 (30-2) Senior 3rd - Muller - South Carroll (11-0) North-1 (34-6) Senior 4th - Phillips - Mervo East-3 (21-4) Senior

Weight Class - 160
1st - Scott McAdoo - Calvert (Fall 1:40) South-1 (38-1) Senior
2nd - Tao - Wheaton West-1 (31-4) Senior 3rd - Young - LaPlata (5-1) South-2 (32-5) Senior 4th - Cooksey - Old Mill East-1 (34-5) Junior

Weight Class - 171
1st - John Thorton - C. Milton Wright (5-2) North-1 (36-0) Senior
2nd - Patterson - Frederick West-1 (27-7) Senior 3rd - Hayden - Northern-Calvert (6-4 OT) South-1 (35-2) Senior 4th - Yoches - Walt Whitman West-3 (29-7) Junior

Weight Class - 189
1st - Matt Kunkle - Aberdeen (6-5) North-1 (32-0) Senior
2nd - Sheran - Calvert South-1 (24-1) Senior 3rd - Howard - Milford Mill (5-3) North-3 (22-6) Junior 4th - Eyler - South Carroll North-4 (27-7) Senior

Weight Class - Hwt
1st - Jeff Blachly - Arundel (8-4) East-1 (33-2) Senior
2nd - Reyna - Magruder West-1 (30-1) Senior 3rd - Smith - Thomas Stone (Fall 2:56) South-1 (35-1) Senior 4th - Kim - Old Mill East-3 (27-8) Junior

Click here to return to the MSWA home page.

If you have any suggestions or comments, please click here.

This page has been visited times since March 9, 1999.